SUBMENU

Kalendář

<< červen 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání novinek, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

» TECHNIKY, NÁVODY » Filcování-plstění

Filcování-plstění

 

PLSTĚNÍ znamená rozsáhlou škálu výtvarných technik, při nichž se pracuje buď s ovčím rounem, nebo s plstí.

Termín plstěníznamená propichování ovčí vlny (rouna)plstící jehlou. Vlákna vlny se do sebe zaplétají a rouno získává žádaný tvar-suché plstění. Jinou technikou, jak zpracovávat rouno,  je mokré plstění, při níž se využívá schopnosti ovčí vlny ve vlhku se natáhnout a za sucha zase smrštit.

 

Dalším kreativním prvkem je FILC neboli plst. Jde o již zplstnatělé pláty, které stačí stříhat běžnými nůžkami. Filc se používá jako podklad pro korálkovou výšivku, při výrobě broží, malých taštiček, prstových loutek atd. Plsť se snadno stříhá, lepí a vrství, takže její možnosti jsou obrovské.

 

OVČÍ VLNA je jeden z nejsympatičtějších obnovitelných zdrojů, který lidé využívají již od pravěku.  Zpracovává se dvěma způsoby  - předením nebo plstěním. Plstění umožňují výjimečné vlastnosti vlněného vlákna.  Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí.

 

PLSTÍCÍ JEHLA má po stranách drobné drážky, do nichž se právě vlákna vlny zachytávají a tím, že vlnu propíchneme, zachycená vlákna se spletou. Jehly se nejčastěji prodávají ve třech silách - tenká, střední a silná. Silná jehla je výborná na začátky projektů, kdy potřebujete uplstit tělíčko postavičky apod. Tenkou jehlou se naopak dodělávají detaily.

Jehly jsou rozděleny ve specifikaci na:
1. tenká 0,5 mm,
2. střední 0,7 mm,
3. silná 0,8 mm

 

Kdo plstění zcela propadne, tvoří z ovčího rouna postavičky nebo barevné prameny vlny zaplsťuje do textilu či tvoří brože, šperky a mnoho jiného.

 

V nabídce našeho obchodu naleznete filc různých tlouštěk, také  samolepicí. Ovčí rouno, Shetlandskou ovčí vlnu, vlnu Merino, plstící jehly všech velikostí – jednotlivě i v sadách, nástavce na plstící jehly, molitan na plstění, Filc-fix a další.

krámek KREATIV


telefon: +420 727 918 041
e-posta: info@kramek-kreativ.cz

 

ankara boşanma avukatıankara kız yurduankara kız yurdu

Dükkan: Pzt - Cum 9:00-17:00
  Oturdu KAPALI
  (öğle arası 12.00-12.00)